Otázky a odpovědi

Proč je vhodné provést vložkování komínů?

Pro vložkování komínů je více důvodů:

-při přechodu na topení zemním plynem je vložkování automatiky stanoveneno předpisy a normami, bez této úpravy komína nevydá kominický mistr potvrzení o provozuschopnosti kouřové cesty, jež je nutno předložit při kolaudaci.

-starý zděný komín je již "opotřebovaný", několikrát vyhořel a je netěsný. Do místnosti unikají splodiny, nepříjemně páchnou, v horším případě může dojít k otravě  obyvatel domu oxidem uhelnatým. Pomůže buď  celková rekonstrukce komína, jeho zbourání a vyzdění nového, což je velmi pracné, zdlouhavé a nákladné. Vyvložkování komínu nerezovými vložkami může být rychlým a levným řešením se zárukou dlouhé životnosti a bezpečného provozu.

- na tělese nevyvložkovaného zděného komína se začínají objevovat zapáchající dehtové skvrny (viz obr.), nejdou přemalovat, stále se rozšiřují. Příčinou je topeniště, kde jsou spalovány odpadky, vlhké dřevo, u plynových kotlů netěsná nebo zkorodovaná komínová vložka. Následně vstupní teploty do komíny jsou nízké z velkým obsahem vody. Uvnitř komína dochází ke kondenzaci vodních par. To se pak projeví srážením vody na studeném zdivu komína, již tak zaneseným dehtovými produkty. Vzniká i velké nebezpečí  případného  vzplanutí těchto usazenin v komíně, jeho poškození a únik zplodin do místností.

Jaké materiály je vhodné použít pro vložkování komínů?

Součastný trh se stavebními hmotami nabízí velký výběr různých materiálů vhodných pro opravu komínů vložkováním, zrovna tak lze tyto materiály využít při  novostavbě rodinného domku a pododobně.

Pro vytápění plynem -  se používají nejběžněji nerezové komínové vložky vyrobené z plechu tl. 0,6 mm, dříve používaný hliník dnešní normy nepovolují. Dále lze použít keramické komínové vložky, kdy je často využit celý komínový systém zdiva, izolací, vlastních vložek. Při instalaci kondenzačních plynových kotlů je požadovaná absolutní těsnost kouřové cesty, takže je nutné použít nerezové vložky opatřené těsněním v hrdlech, je možno použít plastových trubek speciálně určených pro tento účel, v zahraničí se používají i komínové vložky ze skla.

Pro vytápění tuhými palivy -  lze opět s úspěchem použít nerezové komínové vložky, avšak z plechu o tloušťce 0,8 - 1,0 mm. Tyto je možné při montáži doplnit tepelnou izolací z minerální plsti. Můžeme opět použít keramické komínové vložky, kdy je často využit celý komínový systém zdiva, izolací a vlastních vložek, toto se ale nejčastěji využívá při realizaci novostaveb.

 

Proč a jak často provádět čištění komínů?

V současné době se vzhledem k rostoucím cenám energií, vrací spousta rodin ke klasickému přitápění tuhými palivy, ať už v kotlích ústředního topení, tak i ke klasickému vytápění pomocí krbových kamen nebo krbů s uzavíratelným ohništěm (tzv. krbové vložky). Vzhledem k tomu, že mnoho uživatelů nedodržuje požadovanou kvalitu paliva pro daný spotřebič a dále pak nedodržuje důsledně pokyny výrobce spotřebiče na jeho obsluhu, dochází k tomu, že spalováním paliva s vyšší vlhkostí (zvláště u dřevní hmoty) dochází v komínovém průduchu ke kondenzaci spalin, což má za následek vznik dehtů, které se usazují z vnitřní strany komínového průduchu a postupně jej zanášejí. Při intenzivním topení může dojít k jejich samovolnému vznícení a jejich vyhoření. Při tomto procesu dochází uvnitř komínového průduchu k teplotám pohybujícím se v rozmezí 900 až 1 200°C. U klasicky stavěných komínů z plné pálené cihly (tzv. jednovrstvých), které nejsou opatřeny komínovou vložkou, dilatačně oddělenou od komínového zdiva, může dojít v důsledku velkého rozdílu teplot mezi vnitřním povrchem komínu a vnějším pláštěm k tak velkému pnutí materiálu, že dojde až k prasknutí komínového pláště a k následnému požáru, případně otravě oxidem uhelnatým a nadýchaní splodin hoření. V lepším případě může dojít k prosakávání dehtů přes komínové zdivo a omítku do obytných prostor a v důsledku toho k zápachu v obytných prostorách. Sanace takto postiženého komínového zdiva je velmi problematická a nákladná

Proto ve vlastním zájmu by měli všichni uživatelé dodržovat pravidelnou kontrolu svých komínů a v souladu s vyhláškou 111/81sb. upravenou v současné ČSN 734201/2002, kde četnost kontrol je následující.

Plynná paliva:

Spotřebiče napojené na komínový průduch opatřený komínovou vložkou do výkonu 50 kW 2x ročně
Spotřebiče napojené na komínový průduch opatřený komínovou vložkou s výkonem nad 50 kW 4x ročně

Tuhá paliva:

Spotřebiče napojené na komínový průduch klasický jednovrstvý používané celoročně 6x ročně
Spotřebiče napojené na komínový průduch opatřený komínovou vložkou 3x ročně
Spotřebiče v rekreačních chalupách a chatách alespoň 2x ročně

O těchto kontrolách by měli vyžadovat po pracovníkovi, který ji provádí, doklad.

Jak najdu certifikovaného kominíka k provádění revizí komínů?

Certifikovaní kominíci jsou vedeni na stránkách Společenstva kominíků ČR:

Revizní technici komínů

Revizní technici spalinových cest

Certifikovaní revizní technici

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si web zdarma!Webnode